Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката на тазгодишното, 40-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Със спектакъла „Вкусът на времето“ Кирил Маричков, Иван Лечев, Добрин Векилов-Дони, Славчо Николов и Венко Поромански напълниха амфитеатъра в Созопол до краен предел.
Примата Лили Иванова пя тази вечер в препълнената зала „Борис Гюдеров“ в Перник.
Двучасовият концерт не спираше да предизвиква от публиката бурни аплодисменти след всяко изпълнение. Перничани не спираха да скандират името й.
Концертът бе част от националното турне на Лили Иванова.
Тя излезе на сцената облечена в черно и бяло. С примата бяха музикантите от "LI Orchestra" – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Христо Михалков (бас китара), Орлин Цветанов (цигулка), Росен Ватев (ударни, перкусии) и трио "LaTiDa" (беквокали).
Екзалтираната публика не спираше да пее заедно с Лили любимите песни на всички поколения „Детелини“, „Щурче“, „Камино“, „Ветрове“.
„Не мога да повярвам, че видях на живо Лили Иванова. На
Отиде си легенда на българската рок музика! Бунтар и свободен човек, Кирил Маричков спечели сърцата на поколения почитатели. Това написаха от Министерския съвет на официалната си страница във Фейсбук.
„Остава завинаги с нас чрез песните си. Светла му памет!“, се посочва още в публикуваната информация по повод кончината на българския музикант.
Кирил Маричков почина по-рано тази вечер на 79-годишна възраст в село Селановци, община Оряхово, област Враца, където тази вечер трябваше да има концерт, съобщи кметът на община Оряхово Росен Добрев.
По време на подготовката на концерт на "Фондацията" Маричков е паднал, извикана е линейка. Музикантът е починал в линейката, каза още Добрев.
Никога човек не е готов за тръгването на такива хора, върху тях се гради българската популярна култура, каза служебният министър на култур
Адам Валасек от Полша спечели първо място във Втория международен конкурс за млади тенори „Гласът на Камен“, който се проведе в Стара Загора.
Това съобщиха от пресцентъра на Държавна опера - Стара Загора, която беше домакин на надпреварата.
На второ място беше класиран Олег Лановий от Украйна, а бронзът беше присъден на Донгюм Ким от Южна Корея.
Наградите на победителите бяха връчени снощи по време на специална церемония след представяне на галаконцерта с финалистите.
В него взема участие седемте млади тенори, достигнали до третия етап на конкурса.
Всички участници бяха оценявани от авторитетно жури с председател Хосе Кура, тенор, диригент, композитор и членове:Таня Иванова, учредител на фондация „Камен Чанев“; Красимира Стоянова, камерзенгерин на Виенската държавна опера; Веселина Кацарова, артистичен директор на Д
Кураторът Любен Домозетски подрежда изложба, посветена на отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство.
Експозицията е озаглавена „Европа в България“ и ще бъде в Софийската градска художествена галерия от 17 октомври до 16 февруари 2025 г., съобщават организаторите.
„Диалогът между България и Европа в разглеждания период е изключително динамичен, многостранен, непрекъснат. Разкрива се сложна и силно преплетена мрежа от връзки между личности, събития, художествени центрове, тенденции, произведения, явления“, разказват от екипа.
Експозицията включва творби на едни от най-значимите автори в българското изкуство: Никола Петров, Никола Танев, Гошка Дацов, Борис Георгиев, Иван Милев, Николай Райнов, Иван Лазаров, Кирил Цонев, Иван Ненов, Сирак Скитник и др. В изложбата са представени произведени
Американската хореографка Фей Дрискъл и драматуржката Дейджес Кеатес ще представят резултатите от творческа резиденция в София.
Събитието е на 18 октомври, на сцена „Апостол Карамитев“ в Народния театър (НТ), съобщават от театъра.
Модератор на срещата ще е Мира Тодорова, главен драматург на НТ.
Фей Дрискъл гостува за пръв у нас по покана на НТ и платформата „Нови драматургии“. По време на престоя си тя работи по бъдещето си представление Ghost Light („Призрачна светлина“).
„Родителите ми бяха артисти от хипи поколението – любящи, даващи свобода, небрежни, често под въздействието на опиати. Бяха се отрекли от строгото си католическо възпитание, затова и аз не бях отгледана с никаква религ
„Имаме принцип на концерти да не изпълняваме непознати песни“, каза Иван Лечев. Кирил Маричков допълни, че всички песни от плейлистата тази вечер са написани от членове на „Фондацията“.
Сред хитовете, които групата изпълни, бяха „Малкият принц“, „Вълшебен свят“, „Обичам те завинаги“, „Дива роза“, „Да погледна в теб“, „Моят свят“, „Блажени години“, „Две следи“, „Страхотен ден“, „Пак ще се прегърнем“, „Рок в минало време“, „Вкусът на времето“, „Уморени крила“, „Клетва“, „Кукла“, „Среща“. „Повечето от песните, които ще чуете тази вечер, са на „Щурците“ заради юбилея, за който не ми се говори“, каза Маричков, намеквайки за 80-годишнината му, която групата отбелязва с концерта „Вкусът на времето“.
Рапърът Ийт за първи път в кариерата си оглави класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.
Изпълнителят си осигури първенството, след като от албума му Lyfestyle за едноседмичния период на отчитане бяха продадени 89 000 еквивалентни единици.
Lyfestyle е петият пореден албум на Ийт, който намира място в Топ 10 на чарта Билборд 200. Най-високото досега класиране на рапъра беше втората позиция с 2093 през март.
Сабрина Карпентър, която миналата седмица заемаше четвъртото място, се е изкачила до втората позиция със 79 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Sweet.
Първенецът от миналата седмица Джели Рол е отстъпил на трето място с 68 000 продадени еквивалентни единици от тавата Beautifully Broken.
Челната петица в албумната класация Билборд 200 се допълва от рапъра Род Уейв с Last Lap (67 000 продадени е
Почитателите на Шерлок Холмс ще се зарадват, че немите филми за приключенията на най-известния лондонски детектив са реставрирани един век след създаването им и ще бъдат показани от средата на октомври, предаде АФП.
В 45-те епизода на "Приключенията на Шерлок Холмс" и двата реставрирани пълнометражни филма в ролята на детектива влиза популярният навремето актьор Ейли Норууд.
Той е любимият екранен Шерлок на писателя Артър Конан Дойл (1859-1930). Създателят на героя одобрява и адаптациите, произведени през 1921-1923 г. от британската филмова компания "Стол пикчърс" (Stoll Pictures).
Оттогава Шерлок Холмс е адаптиран стотици пъти за големия и малкия екран. Според Книгата на рекордите на Гинес той е най-представеният литературен герой в историята на киното и телевизията. Сред актьорите, които са се превъплъщавали в образа му, са Робърт Дауни младши и Бенедикт Къмб
Британската полиция обяви, че нищо не подсказва планираното нападение срещу концерт на американската певица Тейлър Суифт във Виена да повлияе на нейните изяви на стадион "Уембли" в Лондон идната седмица, предаде Ройтерс.
Трите концерта на световната поп звезда в австрийската столица тази седмица, на които се очакваха общо 195 000 зрители, бяха отменени, след като се разбра за заплахата.
"Нищо не подсказва, че предметът на разследване на австрийските власти ще даде отражение върху предстоящите събития тук, в Лондон", заяви говорител на лондонската полиция, цитиран от Ройтерс.
Спектакълът „Червената шапчица“ на Държавен куклен театър (ДКТ) - Видин е селектиран за участие в програмата на международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в морската градина на Бургас. Това е поредно участие на видинският куклен театър във фестивала, съобщиха от културната институция.
Пиесата „Червената шапчица“ ще се играе два пъти на откритата сцена „Охлюва“. Драматизацията и режисурата са дело на Мая и Митко Димитрови, сценография и кукли - Елена Цонкова, композитор е Петко Т. Манчев. Участват актьорите Аделина Иванова и Красимир Колев, напомнят от театъра.
В началото на юли Видинският куклен театър участва в седмото издание на кукления фестивал за всички възрасти „Шарено петле“ в Плевен с марионетния спектакъл „Цирк Мираж“.
В периода от 25 август до 1 септември театърът гостува с пет представления на същия спектакъл по време на международ
Вдъхновена от местната природа на мястото, където живее, е изложбата на Мария Николова Отерстад, която ще бъде представена в Хасково в четвъртък. Експозицията ще бъде открита в галерия „Форум“ в областния град, съобщиха от пресслужбата на община Хасково.
Авторката е завършила Националната художествена академия със специалност „Художествен текстил“. Дълги години е живяла и работила в Норвегия.
Багрите за живописните си платна, които сега представя пред публиката на Хасково, художничката е черпила от натрупаните си усещанията за красотата на природата в село Тънково, където тя живее днес.
Кирил Маричков посочи, че този концерт е специален за него, защото е първата му изява след боледуване, което го свалило от сцената за пет месеца. В края на концерта Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, му връчи статуетка - знака на „Аполония“, с който награждават изпълнители, участвали през 40-те години на фестивала.
Дони каза, че за 40-те издания на „Аполония“ е участвал може би в половината. А групата от самото си създаване е участвала в 1/3 от изданията без прекъсване.
Както информирахме, Празниците на изкуствата „Аполония“ се състояха от 28 август до 7 септември в Созопол. В програмата бяха включени над 70 събития, сред които изложби, кино прожекции, театрални постановки, музикални концерти, премиери на книги.
Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите.